Vendégszoba - Kozma Mihály (2. rész)
A futsal elérkezett az amatőr sport csúcsára, innen továbblépés már csak a professzionalitás felé lehetséges. Bízom abban, hogy a gyerekek, amikor elkezdenek futballozni, akkor megismerik a futsal alapjait is.
- Mióta létezik a futsal külföldön, illetve Magyarországon? Nálunk milyen jövő várhat rá? - 1986-ban szinte egyszerre kezdte a világ. Vagy inkább Európa, mert Brazíliában játszották már a 30-as években is, bár nem pont ezt. De ettől az időponttól számít egységes szabályok szerint a FIFA és az UEFA égisze alá bevont játéknak a futsal. Magyarországon is 1986-ban kezdtük, az első szövetségi kapitány Komora Imre volt, aki ebben az évben "kísérleti Világkupát" nyert válogatottunkkal a BS-ben. 1989-ben Gellei Imre vezetésével, a meghívásos világbajnokságon ötödik helyet szereztek a mieink. Ezek után nálunk jelentős ideig egy helyben topogás következett, míg a világ más tájain a futsalt rettenetesen komolyan vették. Ezt a lemaradást kell most behoznunk.
- Ha lehetne három futsallal kapcsolatos kívánsága, mi lenne az? - 1. Tömegesítés; 2. Edzőképzés; 3. Játékvezető-képzés.
- Ki a legjobb a csapatban? - Nagyon sok jó játékosom van. Soha nem személyekben, hanem csapatban gondolkodom. Mindig az a jó, aki betartja a taktikai utasításokat, és plusz erőt tud adni a társainak. Ha mégis meg kellene említenem egyetlen egy nevet, akkor az Balázs Zoltán lenne.
- Mennyire komoly a Benfica érdeklődése Balázs kapus iránt? - Úgy tudom, hogy nagyon komoly. A felek felvették a tárgyalásokat, a labda most a Benfica térfelén van, várjuk a válaszukat.
- Az Eb-n megszorítottuk az élvonalat, mégsem csaptak le - Balázson kívül - a játékosainkra! Fociban ez máshogy lenne talán! Mi az oka? - Balázs Zoli nyújtott három mérkőzésen keresztül egyenletesen jó teljesítményt. A többiek játéka azért ennél jóval ingadozóbb volt. Ha legközelebb is ki tudunk jutni valamelyik világversenyre, akár a Bajnokok Ligájába vagy az Európa-bajnokságra, akkor más lehet a helyzet.
- Ha létrehoznánk Baján egy futsalcsapatot, akkor az NB II-ben kezdenénk? Szabványpályán lehet csak játszani ezt a sportágat? - A válasz mindkét kérdésre igen.
- Az MLSZ-ben milyen volt az Eb után a fogadtatás? Vállveregetés és ennyi, vagy kaptak végre támogatásokat is? - Az MLSZ erejéhez mérten elég jól támogatott minket eddig is, a sportág gondja inkább a csapatok szegénységében rejlik. Igen jól helytálltak a fiúk, mert vállveregetést is kaptunk bőven.
- Ha felkérnék önt, hogy legyen a magyar futballválogatott szövetségi kapitánya, elvállalná és otthagyná érte a futsalkispadot? - Nem hagynám ott, mert éveket fektettem bele ebbe a speciális játékba, amely a szívszerelmem. A nagypályás szövetségi kapitányság csak anyagi jólétet jelentene, amit szerelemből csinál az ember, azt pedig csak megrontaná a pénz.
- Mi a helyzet a jelenlegi korosztállyal a válogatottnál? Meddig fogják vállalni a válogatottságot a jelenlegi fiúk? Mi számít átlagéletkornak a futsalban? Az utánpótlás kérdése mennyire megoldott? - Nos, az Eb-n résztvett játékosok közül mindössze négyen vannak 30 év alatt, égető és sürgős tehát a fiatalítás. Az elkövetkezendő fél évem az utánpótlás-nevelés felé fordul. Találnom kell olyan játékosokat, akikkel együtt dolgozva talán pótolni tudjuk a jelenlegi sztárokat.
- A hírek szerint téli olimpiai sportág lesz a futsal. Ettől mit várna? - Sokáig úgy volt, hogy az lesz, a FIFA és UEFA nagy erőket mozgatott meg az ügy érdekében, de a NOB elnöke hallani sem akar róla. Sőt, a nagypályás futball léte is veszélyben van az olimpián.
- Említette, a mieink amatőrök, és ezért nem kapnak pénzt a klubtól, a válogatottól, a szövetségtől. Ezek szerint 0 forintért játszanak, míg a többi Eb-résztvevő futsalista megél a játékból? - A külföldiek között nem ritka a havi 3-4 millió forintnak megfelelő fizetés sem. A mieink a játék szeretetéért teszik mindezt, nagyon nagy dolog, és jó érzés ugyanolyan címeres mezben hallgatni a himnuszt, mint nagypályás társaiknak.
- Csak a játékosok nem kapnak pénzt az erőfeszítéseikért, vagy senki sem? A pályák és felszerelések karbantartása, fenntartása a működtető város feladata, vagy némi támogatásban részesülnek? - Én fizetésért dolgozom. Vidéki városainkban azzal segítenek a futsalcsapatokon, hogy ingyen rendelkezésükre bocsátják a mérkőzésekre a sportcsarnokokat. A pestiek viszont mindannyian bérlik azokat.
- Mit tud arról, hogy a válogatott két játékosára börtönbüntetés vár? - Hallottam róla. Amíg véglegesen nem zárul le az ügy, addig erről nem kívánok többet mondani. Amennyiben elmarasztalnák őket, természetesen a válogatottból is kikerülnek. - Ez elég aggasztóan hangzik, hogy csak négy harminc alatti játékos van a válogatottban. De legyen üdítő, hogy Balázs Zoltán csak 26 éves. Milyen a főváros-vidék viszony a bajnokságban? Meg tudna nevezni vidéki bázisokat? - Pesten sokkal több jó játékos van, ezért ők vándorolnak egyik klubból a másikba. A vidékieknek azonban saját maguknak kell képezniük a játékosokat és az utánpótlásukat, mert van úgy, hogy 100 km-es körzetből nem tudnak kész játékost átcsábítani. Szeged, Pécs, Gödöllő, Berettyóújfalu nyugodtan nevezhető vidéki bázisnak.
- Mivel tudja biztatni a futball- és futsalkedvelő közönséget? A foci ismét jó lesz és a futsal pedig a legjobb a világon? - Jó lenne, ha mindkettő színvonala emelkedne, ezzel támogatnák, segítenék egymást. A futsal elérkezett az amatőr sport csúcsára, innen továbblépés már csak a professzionalitás felé lehetséges. Bízom abban, hogy a gyerekek, amikor elkezdenek futballozni, akkor megismerik a futsal alapjait is.
- Köszönöm a kérdéseket, nem gondoltam, hogy ilyen nagy érdeklődés lesz. A viszontlátásra, viszontchatelésre!
origo.hu 2005. március 4.
|