Vendégszoba - Kozma Mihály (1. rész)
Brazíliában és több nyugat-európai országban már milliók játsszák, Magyarországon még nem ennyire elterjedt sport a futsal. Az amatőrökből álló magyar válogatott mégis nyolcadik a világranglistán, és kijutott a csehországi Európa-bajnokságra is, ahol kis híján legyőzte a későbbi aranyérmes spanyolokat. A 4+1-es válogatott szövetségi kapitánya, Kozma Mihály
szívszerelmének tartja a futsalt, és bár - mint azt az origo Csevegőszobában elmondta - kevés pénz van benne, semennyiért nem hagyná ott a kispadot.
- Mi a különbség a kispályás foci és a futsal között? - A kispályás foci az 5+1-es dühöngő futball, a szakszervezeti örömfoci hatvanas évekből itt rekedt változata. A teremfocit, vagyis a futsalt 4+1-en játsszák, és taktikai elemeiben a kosárlabdához vagy a jégkoronghoz hasonlatos. A kispályás foci ragyogó tömegsport lehetőség, míg a futsal már az élsport irányába mutat. Kispályás fociban senki nem lehet válogatott, mert ezt csak Magyarországon játsszák.
- Miért fontos, hogy a futsallabda kisebb és könnyebb, mint a normál foci? - Hogy könnyebb legyen a labdát lekezelni - a kis tér miatt rövidebbek az idők is, és egy normál labdához többször kell hozzáérni, hogy megszelidíthessük. A futsallabda gyorsítja a játékot, növeli a lehetőségeket.
- Mi kell ahhoz, hogy nálunk is telt házas meccsek legynek, mint például Olaszországban? - Az utóbbi időben már majdnem telt ház van, mert egyre többen ismerik és szeretik meg ezt a játékot. Vidéken nagyobb eseménynek számít egy válogatott futsalmérkőzés, ezért ott szinte biztos a telt ház. Remélem, rövidesen Budapesten is az lesz.
- Milyen a sportág megítélése a futsalnagyhatalmak országaiban? És nálunk? - Az európai élmezőnyhöz tartozó országokban több százezren játsszák ezt a játékot, 6-8 ezer néző is kinn van egy-egy mérkőzésen, és a televízió minden héten ad egy bajnoki mérkőzést. Sajnos ez nálunk még hiányzik. Figyelemre méltó, hogy a nálunk szerényebb és jóval később induló romániai futsalt is hetente két alkalommal közvetíti élőben az ottani televízió.
- Hogyan érte el a csapattal, hogy a magyarok amatőrként a világranglistán nyolcadikok? - Sok barátságos mérkőzést játszottunk jó csapatok ellen azért, hogy minél inkább megtanuljuk a gyors, egy-, kétérintős játékot, a letámadást, és tökéletesítsük a zónavédekezésünket. Ezek hozták meg számunkra az eredményt. Tisztelet azoknak a játékosoknak, akik munka után vállalták velem ezt az egyáltalán nem könnyű munkát.
- Az Eb-meccsek hajrájában többször görcsösen játszottunk. Ez mivel magyarázható? - Lényegesen jobb, professzionális csapatok ellen kellett amatőr játékosainknak helytállniuk - csináltuk, amit tudtunk. Rengeteg munkát végeztünk el azért, hogy egyáltalán ezekkel a csapatokkal partiban tudjunk lenni, ami végül is sikerült.
- Amikor a spanyolok ellen vezettünk a vége előtt, akkor miért nem húztuk azzal az időt, hogy hátul a kapust is bevonva passzolgatunk, kénytelenek lettek volna támadni a spanyolok, nem? - A szabály az, hogy a kapusnál mindössze négy másodpercig lehet a labda. Egyszer lehet hazaadni lábra, utána át kell mennie a labdának az ellenfél térfelére, hogy újra haza lehessen adni a kapusnak. Egy jól letámadó ellenfél ellen az említett taktikát szinte lehetetlen lenne megvalósítani.
- Melyiket tartja a világ legjobb futsalválogatottjának (a magyar után)? - Bár a spanyolok nyerték a vb-t és az Eb-t, nálam most az olaszok a nyerők.
- Hogyan kerülhet be valaki egy futsalcsapatba? - NB I és NB II-es bajnokság van, az ország majd' minden pontján fellelhető csapatok közül valamelyiknél kell jelentkezni.
- Ön hogy képzeli el a jövőt? Lesz még valami köze a nagypályás focihoz? - Semmit sem lehet kizárni, de én a futsalt szeretem, ebben szeretnék boldogulni, és ameddig szövetségi kapitány maradhatok, addig nem is hallgatok meg semmilyen ajánlatot.
- Ugyanúgy kell magát elképzelni, mint egy nagypályás edzőt, aki meccsekre járogat ki és keresi a tehetségeket? - Ugyanúgy kell elképzelni, csak lényegesen kevesebbet keresek.
- Mi a különbség a futsalcipők és a teremcipők között? - Vannak speciális futsalcipők is már, amelyek orránál egy keményebb betét van, hogy spiccel jobban tudjanak lőni a játékosok. Egyébként bármilyen cipő jó a játékhoz.
- Milyen pénz van a sportágban? Az Eb-szereplésért kaptak valamit a fiúk? - Nem. Ez amatőr sport, csak a himnusz szól, de az nagyon szépen.
- Mit szól a Cső-Montage tavalyi dupla kudarcához? És ahhoz, hogy négy kulcsjátékos eligazolt a másodosztályú Gödöllőhöz? - A Cső-Montage-nak semmi sem sikerült az előző szezonban, reméljük, egyszer régi fényében fog újra tündökölni. A gödöllői csapat valóban erősödött, új riválisa lehet a jelenlegi első osztályú élcsapatoknak. Ez a sportág érdeke is.
- Milyenek a tapasztalatai a magyar nagypályás fociról? Ön is dolgozott a Honvédnál. Elege lett? Milyenek a viszonyok a magyar futsalban? Gondolom, közel nincs akkora káosz, mint a nagypályásoknál... - A névrokonom dolgozott a Honvédnál. Ismerek jó néhány élvonalbeli edzőt, akik léte és munkája meglehetősen bizonytalan. A futsalban sincs minden teljesen rendben, sok csapat máról holnapra él, de mégis azt mondhatom, úgy élünk, mint egy nagy család.
- A média némiképp mostohagyerekként bánik a futsallal, egyetlen sportnapilapunk például a fradisták szánkózásáról ötször annyit írt, mint a futsalosok - Eurosport által is közvetített - Eb-helytállásáról! Ez véletlen? - Nem.
- Miért? - Nem ismerik. Másrészt pénzt csak a nagypályás futball hoz, ezért a média érdeklődése ebben az irányban terjed. Örömmel tapasztalom azonban, hogy az utóbbi időben a különböző televíziók nagy érdeklődést mutatnak, és a színes magazinokban is egyre többet előfordulunk.
- Bár még csak 16 éves vagyok, már Baján focizok a terembajnokságban. Egy pár évet még eltöltenék itt, aztán ellátogatnék egy futsalcsapatba. Számítana abban a sportágban az itt eltöltött évek tapasztalata? - A kispályás játék természetesen előny, de mégis azt tanácsolom, hogy minél hamarabb kezdjen el futsalozni, mert rengeteg taktikai és technikai elemet kell megtanulni ebben a játékban.
- Szerintem a futsalra kéne fordítani a nagypályás foci pénzét. Ebben a sportágban lehet a jövő (lásd Eb). A futsalválogatott tagjai mennyit keresnek, ha publikus? - Egyetlenegy fillért sem keresnek. Jó lenne, ha azt a pénzt ide fordítanák, de ha egy kicsivel többet a mostaninál, az is.
- Melyik magyar klub áll önhöz a legközelebb? Hol lenne szívesen edző magyar futsalcsapatban? Úgy tudom, Debrecenből származik... - Mindegyik közel áll hozzám, szövetségi kapitány nem mondhat mást. Valóban Debrecenből származom, most is ott élek, és örülnék neki, ha ott is újra beindulna a futsalélet.
- Mióta létezik a futsal külföldön, illetve Magyarországon? Nálunk milyen jövő várhat rá? - 1986-ban szinte egyszerre kezdte a világ. Vagy inkább Európa, mert Brazíliában játszották már a 30-as években is, bár nem pont ezt. De ettől az időponttól számít egységes szabályok szerint a FIFA és az UEFA égisze alá bevont játéknak a futsal. Magyarországon is 1986-ban kezdtük, az első szövetségi kapitány Komora Imre volt, aki ebben az évben "kísérleti Világkupát" nyert válogatottunkkal a BS-ben. 1989-ben Gellei Imre vezetésével, a meghívásos világbajnokságon ötödik helyet szereztek a mieink. Ezek után nálunk jelentős ideig egy helyben topogás következett, míg a világ más tájain a futsalt rettenetesen komolyan vették. Ezt a lemaradást kell most behoznunk.
- Ha lehetne három futsallal kapcsolatos kívánsága, mi lenne az? - 1. Tömegesítés; 2. Edzőképzés; 3. Játékvezető-képzés.
- Ki a legjobb a csapatban? - Nagyon sok jó játékosom van. Soha nem személyekben, hanem csapatban gondolkodom. Mindig az a jó, aki betartja a taktikai utasításokat, és plusz erőt tud adni a társainak. Ha mégis meg kellene említenem egyetlen egy nevet, akkor az Balázs Zoltán lenne.
- Mennyire komoly a Benfica érdeklődése Balázs kapus iránt? - Úgy tudom, hogy nagyon komoly. A felek felvették a tárgyalásokat, a labda most a Benfica térfelén van, várjuk a válaszukat.
- Az Eb-n megszorítottuk az élvonalat, mégsem csaptak le - Balázson kívül - a játékosainkra! Fociban ez máshogy lenne talán! Mi az oka? - Balázs Zoli nyújtott három mérkőzésen keresztül egyenletesen jó teljesítményt. A többiek játéka azért ennél jóval ingadozóbb volt. Ha legközelebb is ki tudunk jutni valamelyik világversenyre, akár a Bajnokok Ligájába vagy az Európa-bajnokságra, akkor más lehet a helyzet.
- Ha létrehoznánk Baján egy futsalcsapatot, akkor az NB II-ben kezdenénk? Szabványpályán lehet csak játszani ezt a sportágat? - A válasz mindkét kérdésre igen.
- Az MLSZ-ben milyen volt az Eb után a fogadtatás? Vállveregetés és ennyi, vagy kaptak végre támogatásokat is? - Az MLSZ erejéhez mérten elég jól támogatott minket eddig is, a sportág gondja inkább a csapatok szegénységében rejlik. Igen jól helytálltak a fiúk, mert vállveregetést is kaptunk bőven.
- Ha felkérnék önt, hogy legyen a magyar futballválogatott szövetségi kapitánya, elvállalná és otthagyná érte a futsalkispadot? - Nem hagynám ott, mert éveket fektettem bele ebbe a speciális játékba, amely a szívszerelmem. A nagypályás szövetségi kapitányság csak anyagi jólétet jelentene, amit szerelemből csinál az ember, azt pedig csak megrontaná a pénz.
origo.hu 2005. március 4.
|